Zaloguj Search

Kaplice loretańskie w Polsce

 
Nowa Ruda, woj. dolnośląskie

Nowa Ruda, woj. dolnośląskie

Przy noworudzkim cmentarzu komunalnym znajduje się kapliczka zwana "loretańską". Inicjatorem budowy noworudzkiego domku loretańskiego był sukiennik z Broumova Anton Klambt. W 1768 r. dziekan Ziemi Kłodzkiej Carl Winter i opat broumovskiego klasztoru Friedrich Grund dokonali poświęcenia kaplicy.

Olkusz, woj. małopolskie

Olkusz, woj. małopolskie

Bazylika św. Andrzeja to kościół wybudowany w 1 połowie XIV w. prawdopodobnie przez Władysława Łokietka, a przynajmniej on zapoczątkował jego budowę ( niektórzy do niedawna uważali, że budowlę pierwotną postawił Kazimierz Wielki).

Piotrkowice, woj. świętokrzyskie

Piotrkowice, woj. świętokrzyskie

Cudowna figura Maryi z początku XV wieku, 15 sierpnia 1628 r. została uroczyście przeniesiona z kościoła św. Stanisława do drewnianej kaplicy klasztornej – od tego momentu datuje się początek sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej.
Poznań

Poznań

Boczna kaplica w kościele Braci Mniejszych Franciszkanów w Poznaniu istnieje od 1668 roku. Znajduje się w niej kopia figury Matki Bożej z Loreto. W okresie zaboru pruskiego znajdująca się w prawej nawie świątyni kaplica była ulubionym miejscem modlitwy młodzieży z sąsiadującego z kościołem Gimnazjum św. Marii Magdaleny.
Strona 4 z 5Początek   Wstecz   1  2  3  [4]  5  Dalej   Koniec