Zaloguj Search

Kaplice loretańskie w Polsce

 
Kraków, woj. małopolskie

Kraków, woj. małopolskie

Domek loterański to budynek znajdujący się po północnej stronie kościoła kapucynów przy ul. Loretańskiej, na Piasku w Krakowie. Jest on wierną kopią sanktuarium Świętego Domku w Loreto we Włoszech, który według tradycji został przeniesiony w XIII wieku z Nazaretu.
Krzeszów, woj. dolnośląskie (k. Kamiennej Góry)

Krzeszów, woj. dolnośląskie (k. Kamiennej Góry)

Powstanie w Krzeszowie kaplicy loretańskiej jest zasługą samego opata Bernarda Rosy, twórcy barokowej potęgi opactwa. W roku 1661 przebywał on w Rzymie i w Loreto. W tym ostatnim zwiedzał kaplicę Santa Casa i zainspirowało go to do zbudowania podobnej w Krzeszowie.

Loretto, woj. mazowieckie (k. Wyszkowa)

Loretto, woj. mazowieckie (k. Wyszkowa)

Historia powstania kaplicy w Loretto k. Wyszkowa na terenie klasztoru Sióstr Loretanek sięga zaledwie drugiej połowy XX wieku. Po licznych perypetiach i utrudnieniach ze strony władz, kaplica stanęła wreszcie w stanie surowym w roku 1959. Już 19 marca 1960 roku została odprawiona pierwsza Msza św. Wykańczanie budowy i prace elewacyjne trwały prawie 11 lat.
Lubiąż, woj. dolnośląskie (k. Wołowa)

Lubiąż, woj. dolnośląskie (k. Wołowa)

Kaplica Loretańska wzniesiona została około 1710 roku od północnej strony kościoła. Kaplica zbudowana jest na rzucie wydłużonego prostokąta, posiada jedno proste wnętrze, nakryte sklepieniem kolebkowym, poza tym nie posiadające wewnątrz żadnych zdobień ani dekoracji (jedynie trzy wnęki we wschodniej ścianie).

Strona 3 z 5Początek   Wstecz   1  2  [3]  4  5  Dalej   Koniec