Zaloguj Search

Aktualności

 

Trzeci wyjazd "loretański"

Warszawa, Loretto i Drohiczyn były celem trzeciego wyjazdu studyjnego w ramach projektu "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich", który odbył się w dn. 11-13 sierpnia. W wyjeździe udział wzięło ponad pięćdziesięciu mieszkańców Moszczanki, Skrzebowej i Bieganina. Celem wyjazdu było poznanie kolejnych obiektów wchodzących w skład nowopowstałego szlaku.
Wyjazd rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, gdzie zwrócono uwagę w szczególności na wątki życia króla związane z kultem Matki Bożej Loretańskiej. Na warszawskiej Pradze odwiedzono najstarszą warszawską świątynię - kościół Matki Bożej Loretańskiej, we wnętrzu którego mieści się Domek Loretański z 1645 r., wzorowany na domu Marii w Loreto we Włoszech. Sanktuarium w Loretto k. Wyszkowa, które odwiedziła w dalszej kolejności grupa, także związane jest z warszawskim kościołem loretańskim, gdyż zostało zbudowane przez bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, wcześniejszego proboszcza praskiej parafii. W Loretto uczestnicy wyjazdu poznali historię sanktuarium, przedstawioną przez siostry loretanki. Wreszcie w Drohiczynie grupa odwiedziła kościół pofranciszkański, w którym mieści się, odnawiana obecnie, jedyna na Podlasiu kaplica loretańska, pochodząca z XVII wieku. Dodatkowo w Warszawie grupa odwiedziła gmach Sejmu RP i katedrę prawosławną, następnie były obóz zagłady w Treblince, kościoły, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Motocykli i Muzeum Kajakarstwa w Drohiczynie a także kopalnę kredy w Mielniku i Świętą Górę Grabarkę.

Projekt "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich" realizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".