Zaloguj Search

Aktualności

 

Czwarty wyjazd loretański

Kłodzko i Głogówek k. Prudnika były celem czwartego - ostatniego wyjazdu studyjnego w ramach projektu "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich", który odbył się dn. 3 września. W wyjeździe udział wzięło ponad pięćdziesięciu mieszkańców Moszczanki, Skrzebowej i Bieganina. Celem wyjazdu było poznanie kolejnych dwóch obiektów wchodzących w skład nowopowstałego szlaku - były to już kaplice dziewiąta i dziesiąta z osiemnastu istniejących w Polsce.
Wyjazd rozpoczął się od zapoznania się z historią kaplicy loretańskiej, znajdującej się w kościele Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kłodzku. Kaplica wraz z kościołem zbudowane zostały w XVII wieku, jednak później były wielokrotnie niszczone. Dodatkowo ewangelicy zamalowali zabytkowe freski, które są od niedawna badane a w przyszłości być może zostaną całkiem odkryte. Druga kaplica, którą odwiedziła grupa, znajduje się w kościele przy klasztorze franciszkanów w Głógówku na Opolszczyźnie. Jest to wierna kopia Domku Świętej Rodziny z włoskiego Loreto, zawierająca także wierną kopię rzeźby Matki Bożej Loretańskiej, starszą od rzeźby znajdującej się obecnie w Loreto (oryginał uległ spaleniu). Domek Loretański w Głógówku został 5 lat temu gruntownie odnowiony i prezentuje się bardzo okazale. 

Projekt "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich" realizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".